Coroczne, międzynarodowe forum ekonomiczne, które rozpoczęło się w St. Petersburgu, obfitowało w różnego rodzaju nowe informacje, wyliczenia i umowy między przedsiębiorcami. Impreza o której mowa, jest największą tego typu, organizowaną w Rosji. Na tegoroczną edycję zgłosiło się 17 tysięcy uczestników ze 143 krajów. Forum cieszy się zainteresowaniem nie tylko przedsiębiorców, ale również i dziennikarzy, gdyż ich obecności w liczbie 4000, łącznie z 45 państw, mówi samo za siebie.

Jak się okazuje, organizatorzy zapewnili, że podczas forum zostaną podpisane aż 593 umowy, na kwotę ok. 40 mln dolarów. Jak można łatwo zauważyć, nie są to małe pieniądze, zatem można przyjąć, że europejskie rynki są dla przedsiębiorców interesujące. Więc, gdzie inwestują? Które kraje wydają się być atrakcyjne i mają potencjał? Wskazówki znajdziecie poniżej.

Atrakcyjność inwestycyjna Europy – dane z raportu

Początek forum ekonomicznego był zapoznaniem uczestników z raportem p.t. „Atrakcyjność inwestycyjna krajów Europy w 2018r.”. Firma Ernst & Young, która przedstawiała raport, skupiła uwagę zgromadzonych przedsiębiorców na rosyjskiej części tego dokumentu. Jak się okazuje, na 10 europejskich państw, w których inwestorzy wyłożyli swój kapitał, Rosja znalazła się na przedostatnim miejscu. Jakie kraje są zatem na górze listy? Otóż, na czele nadal znajduje się Wielka Brytania, a potem kolejno Francja i Niemcy. Na której pozycji uplasowała się zatem Polska? Według danych ze wspomnianego raportu, polski rynek inwestycyjny jest na szóstym miejscu, zaraz za Hiszpanią i Belgią. Czy zatem jest to korzystny rynek dla inwestorów?

Czy polski rynek inwestycyjny jest kuszący dla zagranicznych inwestorów?

Zauważając, że Polska w 2018 r. znajdowała się na szóstym miejscu pod kątem atrakcyjności inwestycyjnych w Europie, warto podkreślić, że jest to jawny dowód na to, iż polski rynek, coraz bardziej spełnia oczekiwania zagranicznych inwestorów. Jak możemy się dowiedzieć z raportu odczytanego przez E&Y, spośród różnych miast europejskich, między innymi wybierana jest także Warszawa, jako miejsce ciekawe i posiadające potencjał pod kątem inwestycyjnym. Nie ukrywając, lista jest dość zaszczytna, gdyż poza Warszawą, znajdującą się na ósmym miejscu, jest także wiodący Paryż, Londyn i Berlin- ulokowany na trzeciej pozycji. Co zatem czyni Polskę atrakcyjną dla przedsiębiorców? Polski rynek, jak wiemy, jest dość dynamiczny, wymagający i konkurencyjny. Cieszymy się z posiadania wykwalifikowanej kadry, co dodatkowo wspiera rozwój przedsiębiorstw z różnych branż. Zapewne tego rodzaju argumenty przeważyły, gdyż w ciągu minionego roku, liczba zagranicznych projektów realizowanych w Polsce zwiększyła się o 38%. Z takim wzrostem, polski rynek wyprzedził m.in. Turcję, Holandię, Rosję a także Irlandię. Jest to powód do zadowolenia, zarówno dla przedsiębiorców zagranicznych, jak i krajowych, poprzez zawartą z nimi współpracę.

Czy zatem polski rynek jest kuszący dla inwestorów? Okazuje się, że tak. Liczby mówią same za siebie. Zagraniczni przedsiębiorcy, coraz chętniej i częściej korzystają z polskiego rynku, dlatego też, zwiększa się liczba nowych projektów.

 

Dodaj komentarz